Ana Sayfa » Gelişmeler » İç Mimarlık Nedir?

İç Mimarlık Nedir?

İç mimarlığın en önemli haz noktalarından biri geride birçok kalıcı eser bırakmaktır.Bizler hiçbir işte birinci önceliğimiz para kazanmak olmamıştır.En önemli önceliğimiz müşterilerimizin hayallerini gerçekleştirmede aracı olmamızdır.İç mimarlık özellikle Anadolu’da yeni gelişen bir meslek.Bundan dolayı insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara yardım etmeyi misyon haline getirmek ve bunu onlara hissettirmek çok önemlidir.

Mesleğin amacı; yapı, yapının bağlı bulunduğu çevre, malzemeler, kullanıcı ve görsellik ele alınarak bütüncül bir mekan oluşturmaktır. Pratikte bir iç mimar verilen bir mekanı, örneğin bir mağazayı restorana dönüştürerek o mekana farklı bir işlev yükleyebilir. Bunu yaparken de yukarıda saydığımız etmenleri göz önünde bulundurur. Yani bazı söylentilerin aksine işimiz koltuk yerleştirip perde seçmenin çok daha ötesindedir. Avize ve halı da bizim sorumluluğumuzda.

İç Mimarlık bazı üniversitelerde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı olarak geçmektedir. Buradaki ‘’ çevre ‘’ insanın içinde bulunduğu, insanın psikolojisi üzerinde etkisi olan tüm alanları kapsar. Bu çevreyi tasarlamak; içinde bulunan insanların hareketlerini, alışkanlıklarını da tasarlamaktır. Çünkü çevre kişilerin kararlarına göre şekillendikten sonra kullanıcıları şekillendirmeye başlar.

Örneğin günümüz şartlarında evinden daha çok ofiste vakit geçiren kullanıcıya yönelik tasarım yapan bir iç mimar fonksiyonel, ergonomik, sağlıklı ve verimli bir ortam (çevre) yaratabilmek için çalışma alanının pencereye göre konumu, aydınlatmanın ışık değeri ve rengi gibi en ince detaylar üzerine düşünerek tasarım yapar.